EVERYTHING ABOUT BADANIE OCT OKA

Everything about Badanie oct oka

Everything about Badanie oct oka

Blog Article

OCT oka wykonuje lekarz okulista posiadający odpowiednią wiedzę oraz przeszkolenie pozwalające mu na obsługę wykorzystywanego przy badaniu specjalnego aparatu. Urządzenie to umożliwia dokonanie dokładnych oględzin zarówno przedniej, jak i tylnej części gałki ocznej wraz z plamką żółtą.

Badanie OCT, znane również jako optyczna koherentna tomografia dna oka, to nowoczesne badanie z grupy badań obrazowych, pozwalające na dokonanie oceny stanu narządu wzroku. Umożliwia ono uzyskanie modelu przekroju tkanki oraz dokładny pomiar grubości siatkówki, czym wyróżnia się na tle innych badań diagnostycznych, które dają wyłącznie obraz powierzchni gałki ocznej.

Wynik badania wskazuje ewentualne odchylenia od normy wzorcowej i umieszcza je na skali, na której wyodrębnione są trzy obszary:

Informacji marketingowych) na moją elektroniczną skrzynkę pocztową - poprzez udostępniony przeze mnie e-mail, w tym poprzez używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych procedureów wywołujących zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Może pomóc w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób naczyniówki, takich jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), zapalenia naczyniówki i inne.

Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

Pomaga ocenić grubość i strukturę rogówki oraz diagnozować schorzenia, takie jak jaskra przedniokomorowa, dystrofie rogówki czy zmiany pooperacyjne.

Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.

To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych narządu wzroku umożliwiająca obrazowanie zarówno przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej.

Promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary, jest całkowicie bezpieczny, gdyż wykorzystywane są w nim promienie bliskie światłu podczerwonemu. Nie mamy do czynienia z potencjalnie niebezpiecznym promieniowaniem jonizującym. Koherentną tomografię optyczną nazywa się często biopsją optyczną, ponieważ umożliwia ona bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki. Obraz „wycinków” oka widoczny jest na monitorze komputera.

Ogromny articleęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach w medycynie, nie ominął również okulistyki. Do powszechnego here użytku wprowadzono urządzenia, które pozwalają przeprowadzić bezbolesną diagnostykę narządku wzroku z dokładnością do mikrometrów (tysiąc razy mniej, niż milimetr). Jednym z takich urządzeń jest optyczna koherentna tomografia. Poza nazwą badanie to nie ma nic wspólnego z tomografią komputerową. Optyczna koherentna tomografia w odróżnieniu od tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, tylko specjalny, nieszkodliwy rodzaj światła.

Badanie OCT oka, czyli optyczna koherentna tomografia, to jedna z nowoczesnych technik diagnostycznych stosowanych w oftalmologii.

Badanie należy do grupy badań obrazowych. Dzięki niemu lekarz okulista jest w stanie zobaczyć zarówno przednią, jak i tylną część gałki ocznej, w tym znajdującą się z tyłu plamkę żółtą. Dużą zaletą optycznej koherentnej tomografii dna oka jest jej bezinwazyjność, która sprawia, że badanie to może zastąpić wymagającą podanie dożylnego kontrastu angiografię fluoresceinową.

Report this page